Gerçekliğin Ötesi: Virtual Reality

Posted by Communications Society on 3/15/2021

     5 duyu organımızın, sanal bir dünyanın içerisinde gerçekten bulunuyormuş gibi hissetmesini sağlayan dijital ve fiziksel elementlerin bütününe sanal gerçeklik denir. Sanal gerçeklik çağı, Amerikalı genç Palmer Luckey' in Oculus Rift' e dönüşecek bir VR başlığının ilk prototipini yaratmasıyla 2010 yılında başladı. O zamandan beri HTC Vive ve Sony'nin PlayStation VR' sinden Samsung' un Gear VR ve Google Cardboard gibi akıllı telefonla çalışan kulaklıklara kadar birçok rakip ortaya çıktı.

      Peki ortamların bilgisayar teknolojileri ile oluşturularak o ortamın gerçekten içerisindeymiş gibi hissedilmesine neden olan insan ve bilgisayar etkileşimli bu teknolojinin birçok kullanım alanları nelerdir?

 

SANAL GERÇEKLİK İÇİN YENİLİKÇİ KULLANIMLAR

Yemek

Artık neredeyse farklı yerlere seyahat edebiliyor ve bu yerlerden yemekleri tadarken kendimizi belirli ortamlara sokabiliyoruz.

Sağlık

Cerrahlar sanal araçlar ve hastalarla eğitim alabilir ve sanal becerilerini ameliyathaneye aktarabilir ayrıca hali hazırda İspanyol Ulusal Araştırma Konseyi, VR kullanan bir tedavi uygulayarak birkaç hastada Parkinson'un etkilerini azaltmayı başardı.

Medya

Sürükleyici gazetecilik, kullanıcıyı 360 ° videoların canlı akışıyla olayların meydana geldiği yerlere götürür.

 

Eğitim

Sınıflarda, VR kullanımı öğrencilerin bilgilerini daha iyi korumalarına olanak tanır ve öğrenme güçlüğü çeken öğrencilere yardımcı olur.

 

Eğlence

Eğlence odaklı simülatörler, sanal gerçeklik gözlükleriyle sağlanan film, oyun, dizi, maç gibi yayınlar ve 360 derece videolar VR’ nin eğlence sektörüne kattığı başlıca şeylerdir. Bununla birlikte kullanıcılar bir video oyununda bir sahneye girebilir veya kanepelerinden hareket etmeden ekstrem sporlar yapabilirler.

 

Mimari

RV, mimarların bir alanı daha iyi tasarlamalarına ve henüz inşaat aşamasında olan evlerin kullanıma hazır hallerini müşterilere gerçekçi bir şekilde sunarak müşterilerin evin odalarının içerisinde dolaşmalarını sağlayacak bu teknoloji, inşaat sektörü açısından birçok kolaylığa olanak veriyor.

 

Sanayi

Dijital İkizler, fabrika çalışanlarının sanal bir dünyada pratik yapıp test edebileceği fiziksel nesnelerin tam dijital kopyalarıdır.

 

Kültür / Sanat

Bazı müzeler ve galeriler, her bir eserle ilişkili tarihi ve kültürü anlamanıza yardımcı olmak için sanal ziyaretler veya sürükleyici deneyimler sunar.

 

Askeri

Birleşik Krallık Savunma Bakanlığı, simüle edilmiş savaş ortamlarında eğitim için VR kullanıyor. Bununla birlikte polis ve askerler, canları riske atmayan sanal baskınlar düzenleyebiliyorlar.

360 ve sanal gerçeklik

360 derecelik fotoğraflar ve videolar, birbirine dikilmiş panoramik fotoğraflar ve videolardır, böylece etrafınıza bakmak için başınızı çevirebilirsiniz. Ancak bunlar sanal dünyalar değil: Tam sanal gerçeklik deneyimlerinde yaptığınız gibi onları keşfetmek için özgür hareketiniz yok.

Ancak tüm VR cihazları her ikisinin bir karışımını sunar: Oculus Rift veya Google Cardboard ile 360 ​​derece videolar izleyebilir veya sanal dünyaları keşfedebilirsiniz.

Artırılmış gerçeklik ve sanal gerçeklik

Sanal gerçeklik, sizi tamamen sanal bir dünyaya kaptırmakla ilgili olsa da başlığınızdaki bir ekrandan bakıldığında, dışınızdaki gerçek dünya bu deneyimin bir parçası değildir ancak adından da anlaşılacağı gibi artırılmış gerçeklik, gerçeklik gerçekliğini artırmak veya ona ekleme yapmakla ilgilidir.

VR teknolojisinin gelişmesi ile yeni tasarımlar da ortaya çıkmaya başladı. 

                                                                  

   Sanal gerçeklik bir zamanlar bilim kurgu hayaliydi. Ama internet de bir zamanlar bir rüyaydı, tıpkı bilgisayarlar ve akıllı telefonlar gibi. Gelecek geliyor. - Mark Zuckerberg

 

Fatma Alpaslan