Reed Hastlings ve Netflix

Posted by Power and Energy Society on 3/29/2021

1960 yılında ABD’nin Boston şehrinde dünyaya gelen, avukat bir babanın oğlu olan Hastings, Bowdoin College’da matematik eğitimi aldı ve bir süre deniz kuvvetlerinde astsubaylık yaptı. 1983 yılında mezuniyetinden sonra ABD hükümeti tarafından Peace Corps programı ile gönüllü olarak Esvatini (Eski adıyla Svaziland) ülkesine giderek 2 yıl boyunca matematik öğretmenliği yaptı.

Afrika’da geçirdiği dönem girişimcilik ve risk alma becerilerini de geliştirdiğini belirten Hastings, 1988 yılında Stanford Üniversitesi’ne girerek bilgisayar mühendisliği bölümünden yüksek lisans eğitimi aldı.

İş hayatına Adaptive Technology şirketinde yazılım mühendisi olarak başlayan Hastings, kısa bir sürede kendisini göstererek şirket CEO’su ile yakın bir çalışma ortamı kurdu ve ondan odaklanmanın önemini öğrendi. Bir girişimcilik sevdasıyla 1991 yılında şirketten ayrılan Hastings, 2 arkadaşıyla beraber Pure Software isimli bir yazılım şirketi kurdu. Bilgisayar problemlerini çözen yazılımlar geliştirerek hızlı bir yükseliş yakaladı.

Şirketi 1995 yılında halka açtı, 1996 yılında Atria ile ortaklığa başladı ve 1997 yılında satıldı. Daha sonra 1997 yılında kazandığı parayla ve Marc Randolph ile beraber Netflix’i kurdu.

 

Netflix

Netflix başta film DVD’leri kiralıyordu ve ABD genelinde müşterilerine kargo ile gönderiyordu. Kiralama süresi 7 gündü ancak 2 sene sonra aylık ücret karşılığında sınırsız DVD kiralama modeline dönüldü.

Şirket ABD merkezli olarak bir büyüme kat ediyordu ve Hastings’in liderlik vasıfları şirketin başarısının büyük etkeni oluyordu. Şirketin sunduğu maaş ve haklar yetenekli insanları Netflix’te çalışmaya itiyordu. Şirket içinde sürekli olarak değişim yapılıyor, düşük performanslı çalışanlarla yollar ayrılırken yetenekli kişiler alınıyordu. 2007 yılında 1 milyar DVD kargolayan bir şirket oldu. 2007 yılında online mecraya giriş yaptı, 2010 yılında 16 milyon üyeye,2015 yılında 70 milyon üyeye ve Nisan ayı bilgilerine göre 2020 yılında yaklaşık 183 milyon üyeye ulaştı.

 

Melis Yavuzkol