Consumer Electronics Show Nedir?

Posted by Robotics and Automation Society on 2/8/2022

Her geçen gün gelişen, değişen ve güncellenen bir dünyaya açıyoruz gözlerimizi. Teknoloji, yaşam koşullarının kartlarını her gün yeniden dağıtıyor.

Gelin bu kartlara CES’in gözüyle daha yakından bakalım.

CES nedir?

Consumer Electronics Show (CES), her yıl Ocak ayında Las Vegas, Nevada'da Consumer Electronics Association tarafından düzenlenen tüketici elektroniği fuarı. Merkez bölümü Las Vegas Convention Center'da olup farklı yerlerde de ek aktiviteler düzenlenen fuar Comdex fuarının iptalinden sonra Amerika kıtasında gerçekleşen en önemli teknoloji fuarlarından birisi haline gelmiştir.

İlk CES Haziran, 1967 de New York da düzenlendi. 1978 - 1994 yılları arasında iki yılda bir gerçekleşen fuarda günümüzde birçok önemli marka yeni ürün ve teknolojilerinin ilk tanıtımlarını gerçekleştiriyor.

Bu yıl da 5-8 Ocak tarihleri arasında gerçekleşen tüketici elektroniği fuarı bizleri yepyeni teknolojik gelişmelerle buluşturdu.

İşte kullanıcıların beğenisine sunulan ürünlerden öne çıkanlar:

SONY

Sony yeni bir ekran teknolojisine sahip ilk tüketici televizyonunu tanıttı. QD-OLED ekran teknolojisinin ekran parlaklığını artırdığı belirtiliyor.

QD-OLED ekranları mavi ışığı kuantım delikler aracılığıyla mavi ışığı alıyor ve bunların bir kısmını kırmızı ve yeşil ışığa çevirebiliyor.

Bu durumun ekrandaki renk parlaklığını başka bir ifadeyle canlılığını yüzde 200'e kadar artırabileceği öne sürülüyor. ABD'de tanıtılan bu üst segment televizyonun fiyatı ise belli değil.

Sony ayrıca yeni PlayStation sanal gerçeklik kafa setinin adını da tanıttı. Cihazın adı PlayStation VR2 olacak. Ancak şirket VR2'nin görselini paylaşmadı.

AMD VE RVIDIA'NIN İŞLEMCİLERİ

Dünyanın önce gelen çip ve işlemci üreticileri de CES 2022'de her yıl duyurularını yapıyor. AMD son olarak Ryzen 6000 serisi işlemcisini tanıttı. Laptoplar için geliştirilen bu işlemci AMD'nni Zen 3 Plus mimarisiyle geliyor. 6nm'lik bu çipte önemli gelişmelerin yapıldığı öne sürüldü.
Öte yandan Nvidia 3070 Ti ve 3080 Ti adındaki grafik işlemcilerini tanıttı. 1499 dolar ve 2499 dolar fiyata sahip grafik kartları ABD'de 1 Şubat'ta satışa çıkacak.

SAMSUNG

Samsung, S21 ailesinin ucuz üyesi S21FE'yi tanıttı. Şirket ayrıca dünyanın ilk 4K 240Hz oyun monitörünü de kullanıcıların beğenisine sundu.

SÜRÜCÜSÜZ TRAKTÖR

Deere traktör şirketi dünyanın ilk sürücüsüz traktörünü tanıttı. Tarımdaki makineleşmenin ve insansızlaşmanın son örneği traktör GPS, kamera ve yapay zekayla donatılmış durumda.