Ada Lovelace Kimdir?

Posted by Woman in Engineering on 2/14/2022

Augusta Ada King, Lovelace Kontesi (10 Aralık 1815 - 27 Kasım 1852), Augusta Ada Byron adıyla doğan ve günümüzde yaygın olarak Ada Lovelace adıyla bilinen, İngiliz matematikçi ve yazardır

Esas olarak Charles Babbage'in erken dönem mekanik genel amaçlı bilgisayarı Analitik Makine üzerindeki çalışmaları ile bilinir. 

Makine hakkındaki notları, bir bilgisayar tarafından işlenmek üzere yazılan ilk algoritmayı içerir. Bundan dolayı genel kanı dünyanın ilk bilgisayar programcısı olduğudur. 

Lovelace, şair olan Lord Byron ve Anne Isabella Byron çiftinin meşru tek çocuğu olarak 10 Aralık 1815'te doğmuştur. 

Bilgisayar Mühendisliğinde Çığır Açan Kadınlar Serisi - 1. Ada Lovelace

Byron'un diğer bütün çocukları gayrimeşru doğmuştur. Ada doğduktan bir ay sonra Lord Byron eşinden ayrıldı ve dört ay sonra İngiltere’yi terk etti. Ada'nın babası Ada henüz 8 yaşındayken Yunan Bağımsızlık Savaşı'nda hastalıktan öldü.

Ada’nın annesi Lord Byron’a kızgındı ve onda delilik olarak gördüğü davranışları Ada’nın  da geliştirmemesi için  kızının matematiğe ve mantığa ilgisini destekledi. 

Buna rağmen, Ada’nın babasına ilgisi devam etti ve isteği üzerine öldüğünde babasının yanına gömüldü.

Ada, bilime şiirsel yaklaşımını ve kendisini analizci ve metafizikçi olarak tanımladı.

 Daha gençken, matematiksel yetenekleri, İngiliz matematikçi Charles Babbage ile süregelen bir iş ilişkisine ve arkadaşlığa, özellikle de Babbage’ın Analitik Motor üzerine çalışmalarına  neden oldu.

1842-1843 yılları arasında, İtalyan ordu mühendisi Luigi Menabrea’nın motor üzerine makalesini kendi ayrıntılı notlarıyla destekleyerek çevirdi. 

Bu notlar birçok insanın ilk  bilgisayar programı olarak düşündüğü bir makine tarafından yapılması tasarlanan algoritmayı içerir. Lovelace’ın notları başlangıç bilgisayar tarihinde çok önemlidir.

Ayrıca diğer bilim insanları Babbage dahil olmak üzere sadece bilgisayarların salt hesaplama ya da yoğun hesaplama kapasitesi üzerine yoğunlaşmışken, Ada, salt hesaplama ya da yoğun hesaplamanın ötesine geçmek için bilgisayarların kapasiteleri üzerine bir görüş geliştirdi. 

Şiirsel bilim yaklaşımı ona, ortak çalışma aracı olarak teknolojinin birey ve toplumla ilişkisinin nasıl olduğunu inceleyen analitik motorun temel sorularını sormasına önayak oldu.  

 

İlk Bilgisayar Programı

1842'de Babbage, Turin Üniversitesi’nde Analitik Motoru üzerine bir konuşma yapması için davet edildi. 

Genç İtalyan mühendis Luigi Menabrea ve geleceğin İtalya Başbakanı, Babbage’ın konuşmasından övgüyle söz etti Fransa’da ve ardından bu Bibliothèque universelle de Genève'da  Ocak 1842'de yayınlandı. Babbage’ın arkadaşı Charles Wheatstone, Ada’dan Menabrea’nın yazısını ingilizceye çevirmesini istedi. 

Ada, yazıya kendi notlarını da ekleyerek çevirdi. Babbage’ın da tavsiyelerinin yardımıyla, Ada bunu yaparak yılını daha iyi geçirdi.

 Menabrea’nın yazısından daha kapsamlı olan bu notlar sonradan Taylor’ın  "Bilimsel İnceleme Yazıları"nda AAL kısaltması altında yayınlandı.

 1953'te ölümünden bir asır sonra, Babbage’ın Analitik Motor’u üzerine notları tekrar yayımlandı.

 Motor şu an  İlk dönem bilgisayar modeli, Ada’nın notları da bilgisayar ve yazılım tanımlaması olarak  kabul ediliyor.

Ada’nın notları A'dan G'ye kadar alfabetik olarak sıralandı.

 G notunda, Ada, Bernoulli sayılarını hesaplamak için Analitik Motor’un algoritmasını tanımlıyor. 

Bu, bilgisayara uygulanması için uyarlanmış ilk algoritma olarak düşünülüyor. 

Bu yüzden de Ada ilk bilgisayar programcısı olarak kabul ediliyor. 

Motor hiçbir zaman tamamlanamadığı gibi Ada’nın kodu da hiçbir zaman test edilemedi.

 

İlk Bilgisayar Programcısı Ada Lovelace Hakkında 10 Gerçek

1. Romantik şair Lord Byron'ın kızıydı.

Ada Lovelace, 10 Aralık 1815'te Londra'da, Augusta Ada Byron olarak doğdu ve Lord George Gordon Byron ile karısı Leydi Annabella Byron'un tek çocuğuydu.

Bugün Britanya'nın en büyük Romantik şairlerinden biri olarak kabul edilen Lord Byron, pek çok ilişkisi ve karanlık ruh halleriyle ün salmıştı. Son derece dindar ve ahlaki açıdan katı olan Annabella ve Lord Byron alışılmadık bir eşleşme olmasına rağmen, Ocak 1815'te evlendiler ve genç kadın, sorunlu şairi erdeme yönlendirmenin dini görevi olduğuna inanıyordu.

Annabella, yetenekli bir düşünürdü ve büyürken, özellikle matematikten zevk alarak, evinde Cambridge Üniversitesi eğitimi almıştı. Byron daha sonra ona 'Paralelkenarların Prensesi' adını takacaktı.

Solda: Lord Byron, Thomas Philips, 1813. Sağda: Lady Byron, Unknown, 1813-15 dolayları.

2. Doğumu tartışmalara neden oldu

Bununla birlikte, Byron'ın sadakatsizliği, kısa sürede ilişkiyi sefalete sürükledi, Annabella onun "ahlaki olarak kırık" olduğuna ve delirmek üzere olduğuna inandı. Evlilik kısa sürdü ve Ada sadece birkaç haftalıkken Annabella ayrılmalarını talep etmeden önce evlilikleri sadece bir yıl sürdü.

O zamanlar, Lord Byron'ın üvey kız kardeşiyle ensest ilişkisini çevreleyen ve onu İngiltere'den Yunanistan'a gitmeye zorlayan söylentiler dönüyordu. Lord Byron gidecekti, asla geri dönmeyecekti ve ayrılırken Ada için yas tuttu.

Bu tartışma, Ada'yı hayatının başlangıcından itibaren dedikoduların merkezine yerleştirdi ve Lady Byron, eski kocasına karşı sağlıksız saplantısını korudu ve kızının onun ahlaksızlığını asla miras almamasını sağlamaya kararlı hale geldi.

3. Annesi babası gibi olacağından korktu

Genç bir kızken Ada, annesi tarafından babasının yaptığı gibi sanat yerine matematik ve bilimle uğraşması için teşvik edildi –  sanat ile uğraşmanın onu babası gibi benzer bir sefahat ve deliliğe sürükleyebileceğinden korkuyordu.

Ada’yı, Ada’nın yakın arkadaşlarına olası herhangi bir ahlaki sapma belirtisi için takip ettirdi ve Lovelace bu muhbirleri 'Furies' olarak adlandırdı ve daha sonra davranışlarıyla ilgili hikayeleri abarttıklarını ve tahrif ettiklerini belirtti.

Ada babasını hiç göremedi ve babası Yunan Bağımsızlık Savaşı'nda savaşırken bir hastalığa yakalandıktan sonra Ada 8 yaşındayken öldü. Annabella'nın yoğun çabalarına rağmen - Ada'ya 20. doğum gününe kadar babasının bir portresini bile göstermemek de dahil olmak üzere – Ada, Byron'a derin bir saygı duyacak ve onun birçok özelliğini miras alacaktı.

4. Erken yaşlardan itibaren fen ve matematikte mükemmeldi

Çocukluğu boyunca sağlık sorunları nedeniyle engellenmiş olmasına rağmen, Ada eğitiminde mükemmeldi - annesinin sanata olan şüphesi ve matematiğe olan sevgisi sayesinde, o zamanlar kadınlar için oldukça alışılmışın dışında bir eğitim aldı.

Sosyal reformcu William Frend ve doktor William King tarafından eğitildi ve öğretmeni Mary Somerville ile çok iyi anlaştı. 

 Somerville, Kraliyet Astronomlar Derneği'ne davet edilen ilk kadınlardan biri olan İskoç bir astronom ve matematikçiydi.

Erken yaşlardan itibaren bilimsel ilgisinin bir kanıtı olan Ada, 12 yaşındayken kendini oldukça tuhaf bir yetenek olan uçmayı öğrenmeye adadı.

 Kuşların anatomisini metodik ve hevesli bir şekilde inceleyerek, bulguları üzerine Flyology ! isimli bir kitap yazdı.

5. Kibar sosyete arasında bir hit oldu

Annesi gibi zeki bir bilgin olmasına rağmen Ada, sosyal toplum alanlarında da göz kamaştırdı. 

17 yaşındayken mahkemede tanıtıldı ve 'parlak zekası' nedeniyle 'sezonun popüler belle'si oldu.

1835'te, 19 yaşındayken, 8. Baron Kral William ile evlendi ve Lady King oldu. 

Daha sonra Lovelace Kontu yapıldı ve Ada'ya şimdi yaygın olarak bilinen ismi verildi.

 Çiftin her biri Ada'nın soyuna bir selam olarak adlandırılan üç çocuğu vardı - Byron, Annabella ve Ralph Gordon. 

O ve William, Charles Dickens'tan Michael Faraday'e kadar günün en parlak zihinleriyle kaynaşarak toplumda hoş bir yaşam sürdüler.

Ada Lovelace, Margaret Sarah Carpenter, 1836.

6. 'Bilgisayarın babası' onun akıl hocasıydı

1833'te Lovelace, kısa süre sonra genç kıza akıl hocası olan bir matematikçi ve mucit olan Charles Babbage ile tanıştı.

 Babbage, Londra Üniversitesi profesörü Augustus de Morgan tarafından ileri matematik eğitimini ayarladı ve önce onu çeşitli matematiksel icatlarla tanıştırdı. Bunlara, yapım aşamasında izlemeye davet edildiğinde Lovelace'in hayal gücünü cezbeden fark motoru da dahildi.

 Makine otomatik olarak hesaplamalar yapabilirdi ve bu hesaplamaları Analitik Motor için daha karmaşık planlar izledi. 

Bu icatların her ikisi de Babbage'a "bilgisayarın babası" unvanını kazandırmıştır.

7. Yayımlanan ilk bilgisayar programını yazdı

1842'de Ada, Babbage'ın derslerinden birinin Fransızca transkriptini İngilizce'ye çevirmekle görevlendirildi.

 Basitçe 'Notlar' başlıklı kendi bölümünü ekleyerek Ada, Babbage'ın bilgisayar makineleri hakkında kendi fikirlerinin ayrıntılı bir koleksiyonunu yazmaya devam etti ve sonuçta transkriptin kendisinden daha kapsamlı oldu.

Bu not sayfalarında Lovelace tarih yazdı. 

G notunda, Analitik Motor’un, bir bilgisayarda uygulanmak üzere özel olarak hazırlanmış ilk yayınlanan algoritma olan Bernoulli sayılarını hesaplaması için bir algoritma ve basit terimlerle ilk bilgisayar programı yazdı.

İronik olarak, Lovelace'in fikirleri kendi iyilikleri için fazla öncüydü. Babbage'ın Analitik Motoru asla tamamlanmadığı için programı asla test edilme fırsatı bulamadı.

8. Sanat ve bilimi 'şiirsel bilim'de birleştirdi

Annesinin sanatı Lovelace'in hayatından silmek için tüm çabalarına rağmen, Lovelace babasından miras kalan edebi incelikten asla tamamen vazgeçmedi. Yaklaşımını 'şiirsel bilim' olarak adlandırarak, çalışmalarını keşfetmek için yaratıcılığı ve hayal gücünü kullanmaya büyük önem verdi.

9. Hayatı tartışmasız değildi

Babasının bazı tartışmalı eğilimleri dışında, 1840'larda Ada'nın bir dizi ahlaki açıdan şüpheli faaliyetlere karıştığı bildirildi. Bunların başında, büyük borçlar aldığı kötü bir kumar alışkanlığı vardı. Bir noktada, başarılı büyük bahisler için matematiksel bir model oluşturmaya bile çalıştı, başarısız oldu ve sendikaya binlerce sterlin borçlu kaldı.

Ayrıca, toplumda dönen iş dedikoduları ile evlilik dışı ilişkilere rahat bir yaklaşımı olduğu söyleniyordu. Bunun gerçekliği bilinmemekle birlikte, bir anekdot, Ada'nın ölüm döşeğinde yatarken kocasına bir şey itiraf ettiğini belirtir. Söylediği şey bir sır olarak kalıyor, ancak William'ı sonsuza dek yatağını terk etmeye zorlayacak kadar şok ediciydi.

10. Trajik bir şekilde genç yaşta öldü

1850'lerde Ada, doktorlarının yoğun kan akıtması nedeniyle muhtemelen daha da kötüleşen rahim kanserine yakalandı. Hayatının son aylarında, annesi Annabella, bu süreçte pek çok arkadaşı ve yakın sırdaşı dışında, kime erişebileceğinin kontrolünü tamamen eline aldı. Ayrıca Ada'yı, önceki davranışlarından tövbe ederek dini bir dönüşüm gerçekleştirmesi için etkiledi.

Üç ay sonra 27 Kasım 1852'de Ada 36 yaşında öldü – babası da öldüğünde aynı yaştaydı. Nottinghamshire, Huckall'daki St Mary Magdalene Kilisesi'nde onun yanına gömüldü, burada basit bir yazıt inanılmaz bilim adamı, matematikçi ve onun öncü gücüne saygı duruşunda bulundu.